PsychologieMůže existovat přátelství mezi mužem a ženou?

Může existovat přátelství mezi mužem a ženou?

Jsem si jistá, že tato otázka je často kladena...

-

- Reklama -

Může mezi mužem a ženou existovat opravdové pevné přátelství? Tohle téma se tu nedávno objevilo, pokusíme se na tyto nezodpovězené otázky podívat trochu jiným pohledem. Tuto otázku si jistě často kladou školáci sedící v lavicích! Protože nedokážou pochopit, jaký je to pocit, který způsobuje zvýšený zájem o spolužáka nebo spolužačku. Je to přátelství? Je to láska?

Čas plyne a stávají se z nich nejlepší přátelé a začínají věřit v přátelství mezi chlapcem a dívkou, mužem a ženou. Jsou to nejšťastnější lidé, protože si ještě neuvědomili zákon přitažlivosti. Stále nechápou, že plus sahá k mínusu a mínus k plusu. Že špatní jsou přitahováni k dobrým a dobří ke špatným. Tolik v tomto světě je založeno na výměně energie. Že vše v životě se navzájem doplňuje.

Přátelství mezi mužem a ženou je v každém případě relativní pojem, protože jde o bytosti opačného pohlaví. A vzájemná přitažlivost se může objevit pouze na pozadí sympatií. Žena je slabá a křehká, jak může být přítelkyní muže, protože hlavním prvkem přátelství je podpora v těžkých chvílích, a jak může žena podpořit někoho, v kom podvědomě, potenciálně vidí ochránce a otce rodiny?

Jak může muž vidět přítele v ženě? Nejprve si ji očuchá, vyhodnotí externí data, podvědomě je pro něj sexuálním objektem, jako samice ve stádě. A pokud je zároveň krásná, pak se ho většinou zmocní zvířecí instinkty a ona se v jeho očích stane kořistí. Samozřejmě s ní může mluvit o vznešeném a krásném, ignorovat volání těla, přesvědčit sám sebe, že je to jen přátelství. Prozatím…

Takže se z nich stanou přátelé. Jejich přátelské vztahy plynou moc hezky a krásně, až do chvíle, kdy je vzájemné starosti zavedou do postele. Zpravidla se tak děje v době, kdy je to špatné pro oba. Nevyšlo jim to, rozešli se se svými protějšky. Spojuje je smutek a bolest, zášť a zklamání. Začnou si rozumět jako nikdy předtím. Dusí se vlastními slinami, mluví o tom, jak ji podvedl, nebo jak ho opustila. Určitě to začnou řešit někde v baru u skleničky. Pak se on, přítel, dobrovolně nabídne, že ji vyprovodí, ona laskavě souhlasí. Dojdou ke vchodu a ona se slzami v očích spěchá do jeho náruče a mluví o tom, jak moc nechce být v této těžké chvíli sama. On, jako pravý gentleman a opravdový přítel, ji dobrovolně podpoří a je snadno pozván na šálek kávy. Káva se dopila. Čas jít spát. Lehli si přátelsky, možná na stejnou pohovku. A lehký dotek její ruky se stává právě tím okamžikem, která podkopává přátelství. Okusili zakázané ovoce. Zde jde o standardní model rozvoje přátelských vztahů mezi mužem a ženou.

Nyní, jak se jim zdá, nebo se zdá jednomu z nich, bude vztah mnohem pevnější. Ale ve skutečnosti bývalé přátelství a současná láska někoho spojuje, někomu naopak dělá problémy. Koneckonců, když jsme přátelé, mnoho věcí nevnímáme. Nevidíme, co se v milostných vztazích stává viditelným. A pak všechno buď skončí a není přátelství ani láska. Někdy se to naopak rozvíjí, posiluje a stává se nezničitelným. Přátelství mezi mužem a ženou je z pohledu psychologa a sexuologa naprosto nepřirozenou formou vztahu, který může existovat relativně dlouhou dobu pouze v jediném případě. Lidé se mají rádi, ale existují okolnosti vyšší moci, které jim brání stát se milenci, nebo jeden ze stran šíleně chce milostný vztah a druhý tvrdošíjně ignoruje narážky prvního! Tento axiom se rodí z praktické analýzy mnoha konkrétních situací a je vždy potvrzen životem. Přátelství osob stejného pohlaví může být založeno na vzájemném respektu, podobnosti pohledů a povah, na tom, že můžeme s přítelem (nebo přítelkyní) v klidu probrat všechny peripetie našeho intimního života a nechat si o tom poradit.

Přátelství mezi mužem a ženou má úplně jinou energetickou barvu. Přátelé jsou rádi, že jsou ve společnosti toho druhého, tváře jim zrůžoví, dochází k výměně energie, ale bez výbuchu vedoucího ke katalyzaci procesu lásky, toto nedochází. Vztahy jsou udržovány hladce a dojemně a jejich přechod do milostné fáze bývá pro jednoho z účastníků tohoto tandemu naprostým překvapením. Upozornění pro jednoho! Pak se zpravidla ukáže, že ten druhý je už dlouho beznadějně zamilovaný a souhlasil s rolí přítele, nebo dokonce tuto roli hrál vědomě, aby nebyl okamžitě odmítnut. Stal se nezbytným, aby mohl alespoň komunikovat s předmětem své vášně. Pokud jsou to školáci, mladý muž a žena, pak je zpravidla první zamilovaný. Ale pokud jsou to lidé zralého věku?

Existuje také přátelství mezi ženatým mužem a vdanou ženou, kde síla tohoto přátelství závisí pouze na jejich morálních zásadách a na jejich vztahu s jejich polovinou. Takové vztahy samozřejmě dříve nebo později vedou do postele, protože v jejich rodinách nemůže být vždy vše dokonalé, a pokud oba dlouhodobě tíhnou k tomuto heterosexuálnímu přátelství, znamená to, že se jim nedostává žádného lidského tepla.

A konečně je tu třetí poddruh přátelství mezi mužem a ženou. To je, když už byli milenci, rozešli se, ale stalo se, že nechtěli ztratit duchovní nebo obchodní komunikaci, kterou si vytvořili. Stále zůstali přáteli. V tomto případě je přátelství docela stabilní, protože tito heterosexuální přátelé už přešli tam, kde chtějí být všichni ostatní!

Při analýze takových dvojic „přátel“ na psychoanalytických sezeních jsem vždy došla k závěru, že v životě těchto lidí vznikají velmi hluboce skryté emocionální procesy, které mohou velmi ovlivnit jejich životy v pozitivním i negativním smyslu. Do určité míry může být přátelství mezi mužem a ženou velmi nebezpečné pro naše psychické zdraví, pokud ani nevíme, jaké podvědomé motivy se za tím skrývají. A stejně tak může být heterosexuální přátelství tím naprosto léčivým faktorem, který nám umožňuje věřit v sebe sama a zůstat v tomto životě nad vodou. Přátelství různých pohlaví, zvláště dlouhé, je pro člověka docela nebezpečné, protože je to jen ta viditelná část onoho emocionálního ledovce, který vede k psychické pohodě, nebo k psychické nepohodě! Milostný vztah mezi mužem a ženou je vždy jasný. Je jasné, co chce jeden, co chce druhý. S přátelstvím je všechno složitější. Jen velmi zřídka můžeme jasně vidět její skutečné motivy.

Tak co, máte přítele nebo přítelkyni jiného pohlaví? Myslete na to, že vás tento vztah může po nějaké době přivést do postele. Chcete tohle? Pak buďte dál přáteli! Bojíte se toho? Pokuste se ukončit toto přátelství! Neumíte si představit, že se něco takového může skutečně stát? Přečtěte si tento článek znovu od začátku!

 

Související článek:

KategoriePsychologie
Renata Hodková
Renata Hodková
„V každém pravém muži je skryto dítě. To si chce hrát. Pravý muž chce dvojí, nebezpečí a hru. Proto touží po ženě, protože ona je tou nejnebezpečnější hračkou.“

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Aktuální články

Jak se chovat po spontánní noci s cizí ženou ve své posteli

Řekněme, že jste předešlou noc potkali úžasnou dívku v baru a dnes ráno jste se probudili ve stejné posteli. Zde...

Proč se lidé rozvádějí?

Rozvod manželů je smutná věc, ale velmi často nezbytná. Alespoň v případech, kdy přiměřenost jednoho partnera vzbuzuje pochybnosti toho...

Skinners letos míří do Německa a USA

Fenomén v bosém obouvání, brněnští Skinners, za sebou mají úspěšný rok. Celkové tržby společnosti se vyšplhaly na 100 milionů...

Přestat kouřit může být obtížné, ale je to možné.

Téměř každý kuřák se nejednou v životě rozhodl skoncovat se špatným návykem, ale často se bolestná chuť na cigaretu...
- Reklama-

Jak moc konzervativní investor chcete být?

Kryptoměny mají v poslední době reputaci nestabilní investice, kvůli vysokým ztrátám investorů, častým podvodům a chybám. Jedno z nejvíc diskutovaných...

Zajímavý fakta o sexu, který se týkají lásky a romantických pocitů.

Není žádným velkým tajemstvím, že pravidelný sex je jedním z nejlepších způsobů, jak posílit vlastní imunitu. Výhody sexu, jak...

Musíš číst

Jak se chovat po spontánní noci s cizí ženou ve své posteli

Řekněme, že jste předešlou noc potkali úžasnou dívku v...

Proč se lidé rozvádějí?

Rozvod manželů je smutná věc, ale velmi často nezbytná....
- Reklama -

Mohlo by se vám líbitPODOBNÉ
Doporučeno pro vás