Stropní ventilátor v létě místnost ochladí, aniž by vám způsobil nachlazení. V zimě dokáže efektivně rozhánět teplý vzduch a na nákladech za vytápění vám ušetřit až 30 %. K dostání jsou i ventilátory v kombinaci s osvětlením a možností napojení na chytrou domácnost. Jak vybrat ten nejvhodnější?
Obrázek: Ventilátory jsou k dostání v nejrůznějších designech
Jaké parametry byste měli při výběru větráku na strop sledovat?
Výběr stropního ventilátoru úzce souvisí s velikostí místnosti. Právě ta ovlivňuje, jaký průměr a jaký počet ventilátorů budete potřebovat.
- Pokoje do 10 m² – 1 ventilátor s průměrem od 60 do 105 cm.
- Pokoje do 20 m² – 1 stropní ventilátor o průměru 105 až 132 cm.
- Pokoje do 36 m² – 1 ventilátor s průměrem nejméně 132, ale ideálně 182 cm.
- Pokoje nad 36 m² – nadstandardně velké místnosti, do kterých budete potřebovat minimálně 1 ventilátor s průměrem nejméně 132 cm. Lepšího efektu dosáhnete použitím 2 a více ventilátorů s menším průměrem.
Při výběru větráku na strop nezapomeňte zohlednit výšku místnosti. V místě instalace se totiž relativní výška stropu sníží o 30 až 40 cm. Lopatky by měly být od stěn vzdáleny nejméně 60 cm a měly by být ve výšce nejméně 2,3 m nad podlahou.
Do pokojů s nízkým stropem do 260 cm instalujte stropní ventilátor s upínacím systémem Hugger, který nevyžaduje použití prodlužovací tyče. Do pokojů se standardní výškou stropu 260 až 300 cm zvolte ventilátor s upínacím systémem Downrod a prodlužovací tyčí o délce 30 cm. V případě bytů s výškou stropu nad 300 cm zvolte ventilátor s upínacím systémem Downrod a prodlužovací tyčí o délce 45 cm.
Vliv lopatek na výběr ventilátoru
Počet lopatek nijak zásadně neovlivňuje správné fungování ventilátoru. Může do určité míry ovlivňovat hlučnost provozu, přičemž platí, že čím více lopatek, tím hlučnější provoz. Nicméně na hlučnost má daleko větší vliv počet otáček a výrobní materiál lopatek. Dřevěné lopatky jsou hlučnější než lopatky z kovu. Velikost a délka lopatek ovlivňuje výkon ventilátoru.
Ventilátor umí více než jen rozproudit vzduch
Pořízení stropního ventilátoru je ideálním řešením pro všechny, kterým nedělá dobře pobyt v místnostech ochlazovaných klimatizací. Díky promíchávání vzduchu dokáže ventilátor v létě pocitovou teplotu v místnosti snížit až o 8 °C.
K dostání jsou i multifunkční ventilátory kombinované s osvětlením nebo s tzv. reverzním chodem.
- Ventilátory s osvětlením – z hlediska spotřeby energie se od sebe modely s osvětlením a bez něj příliš neliší. Při pořízení kombinovaného ventilátoru se ujistěte, že ho váš elektrický obvod zvládne napájet. Osvětlení a větrání lze ovládat samostatně.
- Ventilátory s reverzním chodem – oceníte je především v topné sezóně. Při přepnutí na zpětný chod tlačí ventilátor teplý vzduch dolů a promíchává jej s chladnějším, který se drží u země. Teplý vzduch rovnoměrně „koluje“ po místnosti. Za vytápění můžete takto ušetřit až 30 % nákladů.
Obrázek: Ventilátor využijete i v zimě
Design, ovládání a integrace do chytré domácnosti
Na trhu jsou k dostání stropní větráky v nejrůznějších designech. Některé mají oboustranné lopatky, takže vzhled ventilátoru snadno změníte.
Větrák na strop můžete ovládat pomocí řetízku, nebo modernějšími způsoby: dálkovým či nástěnným ovládáním. Nejoblíbenější je možnost ovládání a nastavování z aplikace telefonu. Ventilátor jednoduše spárujete se svým systémem chytré domácnosti a ovládáte ho z telefonu.
Jak instalovat a pečovat o stropní ventilátor?
Instalace ventilátoru není složitá a nezabere mnoho času. Je ale potřeba dodržovat pokyny z návodu. Před instalací vypněte elektrický proud. Pokud budete stropní ventilátor montovat do sádrokartonu, měl by mít sádrokarton tloušťku nejméně 1,25 cm.
Z hlediska péče je potřeba alespoň 2krát do roka zbavit lopatky, případně i krycí sklo světla, prachu. O vnitřní části pečovat nemusíte.
Při výběru větráku na strop zohledněte velikost místnosti, možnosti využití v létě i v zimě a požadavek na kombinaci s osvětlením.