Hliníkové bioklimatické pergoly: zimní radost a komfort pro váš domov
Rozšiřte svůj obytný prostor o terasu, a to po celý rok. Řešením mohou být luxusní hliníkové bioklimatické pergoly se zasklením. Tímto způsobem v podstatě získáte další místnost, která může sloužit k vašemu odpočinku, čtení, meditaci nebo setkávání s rodinou či přáteli.
Co jsou bioklimatické pergoly
Bioklimatická pergola je moderním způsobem zastřešení vaší terasy. Disponuje speciálním systémem naklápěcích lamel, díky čemuž dokáže vaši terasu ochránit před všemi nepříznivými vlivy počasí. Nadměrné sluneční paprsky, vytrvalý déšť nebo třeba sněhová vánice vám již nebudou dělat vrásky na čele a vy budete moct trávit čas v blízkosti přírody opravdu za každého počasí.
Bioklimatické pergoly mívají konstrukci vyrobenou z hliníku, díky čemuž se s nimi pojí spousta praktických výhod.
Předně je hliníková pergola zcela bezúdržbová a k odstranění nečistot si vystačíte s obyčejnou vodou. V porovnání s dřevěnými pergolami také nemusíte ztrácet čas zdlouhavou péčí o dřevo. Pergoly z hliníku dokáží dobře odolat nepříznivému počasí, a i po letech si zachovávají svůj perfektní vzhled. Navíc se pyšní dlouhou životností a bez nadsázky vám budou dělat radost až do konce života.
Pergolu lze pro zimní měsíce zasklít. Zdroj: Sunsystem.cz
Výhody bioklimatických pergol u domu v zimě
S bioklimatickými pergolami se neodmyslitelně pojí hned několik výhod, které se promítnou i do zimních měsíců. Jak jsme již zmínili, s jejich pomocí můžete podpořit svůj tepelný komfort na terase po celý rok. V kombinaci se stíněním a zasklením pergoly a vhodným způsobem topení do pergoly zde můžete trávit volný čas, i když za okny padá sníh. Pokud lamely zavřete úplně, získáte zcela uzavřenou střechu.
Jelikož mají hliníkové lamely vysokou nosnost, dokáže střecha unést i velké zatížení sněhem. Za deštivého počasí je voda odváděna pomocí unikátních střešních profilů s integrovaným okapem do jedné stojiny, a nemá tedy tendenci se nikde hromadit.
Nejen muži jistě ocení maximálně pohodlné ovládání bioklimatické pergoly. Toto vybavení disponuje skrytým elektrickým motorem, díky čemuž lze sklápěcí lamely ovládat dálkově. Navíc lze takovou pergolu připojit i na systém vaší chytré domácnosti.
S uzavřenou pergolou si rovněž můžete jednoduše vytvořit zimní zahradu. Lze si zde například vybudovat komfortní posezení nebo místo, kde se budete věnovat četbě či cvičení.
Jak na údržbu a péči o hliníkové pergoly v zimě
Vlivem nesprávného používání nebo neodborné údržby může dojít k poškození hliníkové pergoly s lamelami. Proto se vyplatí udělat si předem jasno v tom, jak se o bioklimatickou pergolu správně starat.
Pokud například objevíte drobné oděrky, můžete je zacelit použitím lakové tužky. Nečistoty snadno odstraníte proudem vlažné vody, případně lze využít šetrný saponát (ideálně obyčejný mýdlový roztok). Pokud hliníkový povrch není nijak poškozen, neublíží mu ani posypová sůl. V tomto ohledu se tedy v zimních měsících nemusíte ničeho obávat.
Ještě před zimou se vyplatí zkontrolovat, zda náhodou nejsou ucpané odtokové kanálky. K jejich kontrole přistupte i párkrát v průběhu zimy. Pokud pergolu nechcete používat tehdy, když napadne sníh, nechte jednotlivé lamely otevřené. Díky tomu zde nebude zbytečně ulpívat sněhová pokrývka a minimalizujete riziko průhybu lamel.
Lamelová pergola se zasklením najde celoroční využití. Zdroj: Sunsystem.cz
Z jakých modelů vybírat?
Na trhu je k dostání řada bioklimatických pergol od nejrůznějších výrobců. Například v případě renomované české firmy Sun System je nejprodávanější naklápěcí pergolou PLACEO300. Ta se pyšní zcela rovnou obvodovou konstrukcí a její střechu tvoří hliníkové naklápěcí lamely. Odtok vody je integrován uvnitř nosné stojiny. Lze ji nainstalovat buď jako samostatně stojící, nebo ji ukotvit k budově.
Vybavení luxusní pergoly: Jaké doplňky přijdou vhod?
Pokud chcete prostor pod pergolou využívat opravdu celoročně, vyplatí se sáhnout po vhodném způsobu zasklení. Kromě toho svůj tepelný komfort podpoříte instalací vhodného způsobu vytápění. Řešením mohou být například infrazářiče, alternativou jsou poté plynové infrazářiče. Pokud vás bude trápit vlhkost a její kondenzace (typicky na zasklení), nezapomeňte čas od času prostor vyvětrat a pořádně vytopit. Pomocníkem mohou být také výkonné odvlhčovače.
V zimních měsících se dříve stmívá. Pokud tedy chcete pod pergolou trávit čas i po setmění, je třeba včas myslet na integraci osvětlení. Vsadit můžete na klasická světla nebo třeba světelné řetězy.
I v chladném období můžete prostor vybavit zahradním nábytkem. V případě zastřešené pergoly přitom můžete v zimě bez obav používat stejný nábytek jako po celý rok, jelikož je chráněn před sněhem a deštěm. Z vhodných doplňků lze zmínit například hřejivé deky. Útulnost podpoří také svíčky nebo lucerny.
K čemu v zimě využít bioklimatickou pergolu
Bioklimatická pergola v zimních měsících najde široké využití. Ani v tomto období se například nemusíte vzdát grilování s rodinou nebo přáteli. Do zimní zahrady můžete umístit své rostliny a zajistit jim potřebné podmínky pro jejich zdravý růst.
Prostor pod pergolou také skvěle poslouží i pro obyčejnou každodenní relaxaci. Představte si například, jak se věnujete své oblíbené knížce a přitom sledujete, jak za okny padají sněhové vločky. Má to své kouzlo, viďte?