KulturaKoncert pro budoucnost připomene 10 let od úmrtí Václava

Koncert pro budoucnost připomene 10 let od úmrtí Václava

Do Prahy dorazí i Glen Hansard

-

- Reklama -

Na Václavské náměstí se 17. listopadu po roční pauze vrátí tradiční Koncert pro budoucnost. Na pódiu vystoupí desítky umělců a řečníků, dorazí například irský muzikant Glen Hansard, zpěvačka Jana Kirschner nebo diplomat Michael Žantovský a další významné postavy listopadového převratu, jako jsou Michal Kocáb nebo Šimon Pánek. Letošní ročník akce bude zároveň věnován vzpomínce na Václava Havla, od jehož úmrtí letos uplyne 10 let.

Koncert pro budoucnost je každoroční připomínkou demokratických hodnot, zejména lidské svobody, a odkazu sametové revoluce. S těmito myšlenkami je neodmyslitelně spjata osobnost prvního českého prezidenta Václava Havla. Od jeho úmrtí letos uplyne deset let, a tak se část programu akce bude věnovat právě vzpomínce na něj. Pětihodinový koncert protkaný vystoupeními řečníků se koná symbolicky na Václavském náměstí, tedy na stejném místě, kde 17. listopadu před 32 lety začal definitivní pád komunistického režimu v tehdejším Československu.

Motto letošního ročníku zní: Budoucnost jsme my. „O kvalitě naší demokracie rozhoduje každý z nás. Je naší společnou odpovědností, kam budeme dále směřovat. My všichni rozhodujeme o osudu této země. Proto chceme podněcovat veřejnou diskuzi o klíčových tématech a zapojit do ní celou společnost. S tím souvisí i připomenutí odkazu a myšlenek Václava Havla, které jsou navzdory času stále aktuálnější,“ říká mluvčí pořadatelů akce Jan Gregar z organizace Nerudný fest a dodává, že akce není spojena s žádným současným politickým hnutím či stranou, její charakter je nadstranický.

Pětihodinový program pojme desítky vystupujících

Koncert pro budoucnost odstartuje v 16.30 a na pódiu se objeví desítky osobností z kulturní, občanské či diplomatické sféry. Celým programem budou provázet Linda Bartošová a Jindřich Šídlo. Největší hvězdou bude světoznámý irský hudebník Glen Hansard, který se do Prahy vrací už poněkolikáté a odkaz Václava Havla mu není cizí. S kapelami zahrají například i zpěvačky Jana Kirschner či Aneta Langerová a vystoupí kapela Zrní nebo Už jsme doma. „Pro mě je svoboda i láska a její oslavu si tak nemohu nechat ujít ani v pokročilém stádiu očekávání,“ přibližuje herečka Tereza Ramba, která se na pódiu také objeví.

A vystoupí rovněž zástupci neziskových organizací, které byly v posledních letech terčem celé řady dezinformačních kampaní, což mohlo poškodit jejich obraz v očích veřejnosti. Letos se proto spojily a v kampani Takoví jsme, která je součástí letošního Festivalu svobody, se snaží ukázat pravou tvář neziskového sektoru. „Neziskové organizace se o nás starají od narození až do smrti, pomáhají nám v celé řadě oblastí. Jsou to třeba skauti, sokolové, Horská služba, ale i Člověk v tísni, Amnesty i Transparency či dobrovolní hasiči, fotbal a hokej. Neziskovky tvoří páteř naší občanské společnosti, a proto je potřeba, aby jim veřejnost důvěřovala a podporovala je,“ stojí v prohlášení kampaně Takoví jsme.

Letos naživo, ale s respirátory a rozestupy

V loňském roce se kvůli tehdy platným protikoronavirovým opatřením koncert uskutečnil prostřednictvím online přenosu. Letos plánují organizátoři uspořádat akci pokud možno naživo, při dodržení aktuálních bezpečnostních nařízení. „Budeme se řídit platnými vládními nařízeními. Na místě bude tým organizátorů a dobrovolníků návštěvníky upozorňovat na nutnost dodržování rozestupů a nošení respirátorů. Informace o bezpečnostních opatřeních budou také na velkých obrazovkách a digitálních informačních panelech rozmístěných na náměstí,“ přiblížil Gregar.

Koncert pro budoucnost i zastřešující Festival svobody se koná pod záštitou MgA. Hany Třeštíkové, radní pro kulturu hl. m. Prahy, Ing. Petra Hejmy, starosty MČ Praha 1, Ing. Petra Hlubučka, náměstka primátora hl. m. Prahy a Mgr. Jana Chabra, radního pro oblast správy majetku hl. m. Prahy.

Bližší informace naleznete přímo na webu akce.

KategorieKULTURA
Petra Hanzlová
Petra Hanzlová
Svou kariéru odstartovala jako redaktorka zpravodajství v brněnských redakcích MF DNES a redaktorka brněnského deníku Rovnost. Pracovala také jako editorka a následně nastoupila na mateřskou dovolenou. Kromě přebalování a krmení se věnovala psaní pro Moravské hospodářství, agenturu Best One nebo Mendelovu univerzitu. Později pracovala jako PR manažerka v komunikační agentuře, v březnu 2020 se připojila k týmu Lesensky.cz. Když zrovna nemusí krotit dvě hyperaktivní dcery, ráda chodí do přírody, leze na bouldery nebo si užívá posezení u vína.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Aktuální články

Jak se chovat po spontánní noci s cizí ženou ve své posteli

Řekněme, že jste předešlou noc potkali úžasnou dívku v baru a dnes ráno jste se probudili ve stejné posteli. Zde...

Proč se lidé rozvádějí?

Rozvod manželů je smutná věc, ale velmi často nezbytná. Alespoň v případech, kdy přiměřenost jednoho partnera vzbuzuje pochybnosti toho...

Skinners letos míří do Německa a USA

Fenomén v bosém obouvání, brněnští Skinners, za sebou mají úspěšný rok. Celkové tržby společnosti se vyšplhaly na 100 milionů...

Přestat kouřit může být obtížné, ale je to možné.

Téměř každý kuřák se nejednou v životě rozhodl skoncovat se špatným návykem, ale často se bolestná chuť na cigaretu...
- Reklama-

Jak moc konzervativní investor chcete být?

Kryptoměny mají v poslední době reputaci nestabilní investice, kvůli vysokým ztrátám investorů, častým podvodům a chybám. Jedno z nejvíc diskutovaných...

Zajímavý fakta o sexu, který se týkají lásky a romantických pocitů.

Není žádným velkým tajemstvím, že pravidelný sex je jedním z nejlepších způsobů, jak posílit vlastní imunitu. Výhody sexu, jak...

Musíš číst

Jak se chovat po spontánní noci s cizí ženou ve své posteli

Řekněme, že jste předešlou noc potkali úžasnou dívku v...

Proč se lidé rozvádějí?

Rozvod manželů je smutná věc, ale velmi často nezbytná....
- Reklama -

Mohlo by se vám líbitPODOBNÉ
Doporučeno pro vás