Oblečení v byznysu: Historie, dress code a tipy pro dokonalý mužský vzhled
Základem šatníku všech úspěšných manažerů a podnikatelů jsou dokonale padnoucí, kvalitní obleky. Proč je správná volba oděvů v byznys prostředí tak důležitá? Díky vhodně zvolenému oblečení můžete udělat skvělý dojem, zvyšujete jím svou důvěryhodnost a sdělujte okolí, že svou práci berete vážně.
Historie mužské business módy
Pánské obleky jsou již po celá staletí symbolem sofistikovanosti a síly a jsou považované za nejikoničtější kus pánského oblečení do práce v historii módy.
- Předchůdce současných pánských obleků můžeme vysledovat až do středověku, kdy obleky nosili rytíři.
- Moderní verze pánského obleku se začala vyrábět v 19. století. V této době se stal oblek oblíbenou volbou obchodníků a politiků.
- Počátek 20. století se nesl ve znamení sofistikovanosti a pánské obleky byly spojené s čistým, jednoduchým vzhledem.
- V 60. letech 20. století prošly obleky velkou proměnou. Oblibě se těšily uvolněnější a ležérnější modely s jasnými barvami, výraznými vzory a úzkými střihy.
- 80. léta 20. století patřila oblekům s ramenními vycpávkami a ostrými liniemi (power suit), které symbolizovaly úspěch. Nosili je zejména politici a manažeři.
Dress code: Seznamte se s pánskými styly oblékání
Business formal, business casual, smart casual nebo casual, to jsou některé styly oblékání neboli dress code, se kterými se můžete setkat v obchodním světě. Pojďme si je přiblížit:
Business formal dress code: Formální pracovní oblečení, které nosí například obchodníci či finančníci. Jeho základem je oblek sladěný s koženými botami a doplňky.
Business casual: V obchodním životě je velmi častý dress code business casual, tedy neformální pracovní styl. Jak se podle něj obléknout? Chybu neuděláte s klasickými kalhotami a košilí s dlouhým rukávem.
Smart casual: Co si představit pod pojmem smart casual outfit? Neformální styl, který je však spojený s elegantním oděvem. Muži si mohou obléknout například klasické kalhoty nebo tmavé džíny spolu s polo tričkem, košilí s rozhalenkou nebo svetrem s výstřihem do V.
Casual dress code: Nejvíce uvolněným stylem z výše uvedených je styl casual, jež představuje neformální styl, který nemá striktně daná pravidla ani předpisy. Součástí tohoto ležérního stylu pro muže jsou například trička a džíny, nepatří sem však sportovní oblečení.
V dnešní době je stále oblíbenější styl business casual
Jak vybrat kvalitní oblek?
Na co byste se měli zaměřit při výběru pánského obleku určeného do byznys prostředí?
Materiál
Při výběru materiálu obleku doporučujeme sáhnout po těch přírodních, například po vlně, která může být dle ročního období tenčí nebo hrubší. Vyhnout byste se měli umělým vláknům a lesklému provedení obleku.
Střih
Správně vybraný oblek by vám měl dokonale sednout a vypadat dobře na vašem typu postavy. Nohavice obleku by neměly být ani příliš dlouhé, ani příliš krátké a totéž samozřejmě platí i pro rukávy saka.
Barva
Důležitá je v případě byznys obleku také barva. Pokud chcete zvolit jednu základní barvu obleku, sáhněte po tmavě modré barvě, která je univerzální a hodí se jak pro pracovní schůzky, tak i na večerní příležitosti. Chybu neuděláte, pokud budete tmavě modrý oblek kombinovat s bílou košilí. Kromě tmavě modrého obleku však můžete sáhnout i po černém nebo šedém.
Kde koupit kvalitní oblek? Máme pro vás několik tipů na osvědčené značky
V současné době na trhu najdete hned několik značek, které se zaměřují na nabídku kvalitních pánských obleků:
- BANDI: Jednou z nejznámějších značek světa pánských obleků je česká značky BANDI, která má napříč ČR hned několik kamenných prodejen. Její nabídku byznys obleků si můžete prohlédnout na jejich stránkách.
- Blažek: Další významnou českou značkou, která nabízí pánské obleky, je značka Blažek. Obleky můžete zakoupit jak v některé z kamenných prodejen, tak i na stránkách značky s možností vrácení zboží do 30 dnů.
- Manemo: Prvotřídní obleky na míru nabízí český krejčovský ateliér Manemo, který se nachází na Praze 1.
- Známé světové značky pánských obleků: Kvalitní pánské obleky najdete samozřejmě také v nabídce světoznámých módních značek, jako jsou Armani, Versace, Prada, Gucci nebo Hugo Boss a Ralph Lauren.
Důležité doplňky pro dokonalý vzhled
Ne nadarmo se říká, že dokonalost je souhrou detailů. Kromě pečlivého výběru obleku a dokonale padnoucí košile je třeba se zaměřit i na správnou volbu doplňků, ať už v podobě kravaty, spony na kravatu nebo manžetových knoflíčků či hodinek.
Doplňky totiž hravě dokáží oživit jednotvárnost vzhledu a pozvednout oblek na novou úroveň. Při výběru doplňků myslete na to, že by k sobě měly materiály ladit – stříbrné manžetové knoflíčky kombinujte se stříbrnými hodinkami, barvu koženého náramku hodinek slaďte s barvou pásku a bot apod.
K dokonalému obleku patří dokonalé doplňky
Jak správně pečovat o oblek?
Pokud chcete, aby oblek co nejdéle vydržel v perfektním stavu a dlouho vás reprezentoval během obchodních setkání, je třeba se o něj správně starat:
- Oblek vždy věste na ramínko, ideálně s rozšířenými rameny.
- K běžnému čištění obleku používejte kartáč nebo lepicí čističe.
- Pánský oblek nikdy neperte v pračce nebo v rukách, ale noste ho pravidelně do čistírny.
- Oblek nikdy nežehlete.
- V případě, že nenosíte oblek příliš často, uchovávejte ho v ochranném obalu.
Elegantní styl oblékání a správná volba business oblečení v čele s kvalitním pánským oblekem může výrazně přispět k úspěchu vašich obchodních jednání. Pokud chcete na své okolí udělat skvělý dojem a reprezentovat svou firmu nebo sebe, nepodceňte výběr obleku ani doplňků.