Testosteron je hlavním mužským hormonem. Na internetu najdete spoustu informací o testosteronu. Existují také důkazy, že tento hormon ve velkém množství pomáhá lidem dosáhnout úspěchu. Taktéž jsou, ale informace o tom, že zvyšuje agresivitu. Najdeme mnoho různých názorů i spekulací. Kde je tedy ta pravda a co je to skutečně za hormon?
Název hormonu vychází z termínu “varle” (varlata). V tomto genitálním orgánu muže je hormon produkován pomocí speciálního substrátu, tedy sterolu. Při normálním fungování těla je produkce testosteronu dobře zavedeným procesem. Hypotalamus je část mozku, který řídí produkci hormonu.
V mužském těle se denně vyprodukuje asi 7mg hormonu. Nehromadí se však ve varlatech, ale vstupuje do krevního oběhu, což znamená, že se šíří po celém těle. Dále se testosteron transformuje na dihydrotestosteron, který se podílí na práci pohlavních orgánů, svalů nebo kůže. Podílí se také na fungování nervového a kardiovaskulárního systému.
Hormon se objevuje u mužského plodu v raných stádiích těhotenství ženy. Po 7-11 týdnech těhotenství se v embryi již formuje genitální orgán. Pokud tento hormon nestačí, může se dítě narodit i s malým penisem.
V procesu puberty adolescentů je pomocí testosteronu zajištěn růst ochlupení nebo růst vousů, taktéž pohlavních orgánů. Vzbuzuje se tak sexuální touha a spouští se produkce spermií.
Některé mýty o testosteronu.

U mnoha lidí je testosteron spojen se svalnatým a odvážným mužem, který pravidelně navštěvuje posilovnu a provádí silová cvičení. Ve skutečnosti může existovat spousta testosteronu u normálního muže, který jednoduše posilovnu nenavštěvuje.
Vědci odhalili mýtus, že hormon je spojován s agresí. Nebyly nalezeny žádné komunikační studie. Je to všechno o stereotypech. Společnost věří, že mužské pohlaví je ve srovnání s ženským náchylnější k chuligánství a agresi. Lékaři říkají, že existuje mnoho plachých a nesvalnatých mužů, kteří mají úplnou formu testosteronu, a také existuje mnoho agresivních žen s normálně fungujícím endokrinním systémem.

Hormon prý ovlivňuje úspěch mužů. U mnoha lidí je testosteron spojen s vytrvalostí a odhodláním. Tento názor podpořila i věda. Na začátku století vědci věřili, že v důsledku přítomnosti chromozomu Y a převahy jedné hemisféry mozku nad jinou jsou lidé schopnější ovládat přesné vědy a tím budou úspěšní. Dosud bylo toto stanovisko vyvráceno řadou dalších pokročilejších studií. Podle nových experimentů nemají ženy menší šanci úspěšně zvládnout přesné vědy a vyšplhat se po žebříčku kariéry. Pokud existuje tendence, že muži častěji než ženy zastávají vedoucí pozice, je to kvůli genderovým stereotypům.

Testosteron toho dokáže skutečně mnoho. Je přímo zodpovědný za medvědovitou vizáž, nechutné vousy, nechutné chlupy všude (zvlášť ty trčící z rypáku nebo z uší jsou sexy), deformaci postavy a tloustnutí, agresivitu nadsamců. A zlatý hřeb nakonec: Za největší zrůdnost, jakou kdy příroda dokázala vytvořit. Mužskou plešatost nebolí AGA.