Práce & PenízeJak moc konzervativní investor chcete být?

Jak moc konzervativní investor chcete být?

Energetická katastrofa a risk, který si bere každý sám na sebe

-

- Reklama -

Kryptoměny mají v poslední době reputaci nestabilní investice, kvůli vysokým ztrátám investorů, častým podvodům a chybám. Jedno z nejvíc diskutovaných témat za poslední dobu je krach krypto burzy FTX. Hlavní důvody tohoto bankrotu je spekulace s vklady klientů a nestabilita organizace. Firma zbankrotovala 11. listopadu, když na začátku měsíce začala růst poptávka zákazníků po výběru svých peněz. Tehdejší CEO Sam Bankman-Fried připustil, že nemá co vrátit a nyní dluží více než milionu zákazníků miliardy dolarů. Je možné, že toto je největší selhání interního systému v historii. Nebo se stačí podívat na dění v tuzemsku, kde firma XIXOIO prodává virtuální tokeny. S XIXOIO se vleče kauza, zdali celá firma není jeden velký virtuální podvod. Regulace by trh udělala bezpečnější, avšak zatím na úrovní ČR ani Evropy, žádná speciální ucelená regulace není.

Proto pokud o investování přemýšlíte, zvažte, jak moc konzervativní investor chcete být a jestli není lepší vsadit na komodity s hmotným aktivem.

 

Energetická katastrofa a risk, který si bere každý sám na sebe

Kryptoměny jsou digitální peníze, které nejsou regulované bankou a jsou určeny k internetovým platbám. Tento druh měny není vydáván ústředním orgánem, proto jsou teoreticky imunní vůči vládním zásahům a manipulaci. Oproti fyzickým penězům, je kryptoměna uložena v digitálních peněženkách a její platby jsou uchovány do online databáze, blockchainu. Bitcoin byl první kryptoměnou uvedenou na trh v roce 2009 a stále zůstává jako nejznámější a největší. Dnes je na trhu více než 20 000 druhů kryptoměn a všechny mají jednu společnou vlastnost, tendenci rychle skákat nahoru nebo naopak, klesnout na hodnotě. Kryptoměny nejsou regulovány žádnými veřejnými a soukromými organizacemi, proto je náročné určit jejich právní postavení ve světě. I přes to, že má tato měna své výhody, investování do kryptoměny není nejlepší volba pro investiční nováčky a konzervativní jedince. Kromě toho, je jejich těžba značně energeticky náročná a neekologická. Pro představu, těžba ročně spotřebuje tolik energie jako například celá Austrálie. A jeden den těžení kryptoměny je jako spotřeba energie v jedné americké domácnosti za 50 dní.

Blockchain je dobrý nápad, ale ne lék na vše

Blockchain je distribuovaná databáze, která udržuje neustále narůstající seznam uspořádaných záznamů, nazývaných bloky. Blockchain se dá přirovnat k účetní knize transakcí propojených digitálně, která je sdílená veřejně na více počítačích po celém světě. Slibuje dostupnější produkty a služby a zároveň i jejich bezpečnost. Má potenciál zcela změnit způsob, jakým lidé přemýšlejí o ukládání dat. Nenechte se ale zmást. Ne vždy blockchain představuje životaschopné řešení každého problému.

Blockchain například nabízí neměnnost a bezpečnost, ale je také pomalý a náročný na zdroje. Některé problémy vyžadují rychlá řešení, která nepotřebují složité technické strategie, jež poskytne blockchain. Škálovatelnost blockchainu má i technické obtíže, které znamenají, že nezvládne stejnou úroveň propustnosti jako standardní databáze. Regulátoři navíc vůbec nedrží krok s rychlým rozvojem této technologie v oblasti investic, tudíž kdokoliv může zítra nabízet zase další kryptoměnu s fantaskní křivkou růstu. Je třeba se tedy vzdělávat a chápat výhody blockchainu, ale nevnímat ho jako všespásný mechanismus pro ověřování.

Nedostatek pochopení toho, jak blockchain funguje, v kombinaci s nulovou regulací ze strany státu, představuje velké riziko pro retailové investory. Systém, kde můžete přijít o všechny své úspory, jen díky tomu, že jste zapomněli heslo, navíc není uživatelsky nejpřívětivější. Pokud hledáte způsoby investování, kde se dá cítit alespoň trochu pevné půdy pod nohama, je dobré se poohlédnout po dalších možnostech. Vysvětleme si proto, co je a jak funguje investiční realitní crowdfunding, který je pro mnoho investorů stále novou možností investování.

Investování s jistotou

Crowdfunding často využívají startupové společnosti jako alternativní přístup k fondům. Investorům nabízí způsob, jak podpořit nové inovativní projekty nebo podniky. Lze investovat i do nemovitostí, v takovém případě mluvíme o realitním investičním crowdfundingu. Ten v dnešní době, kdy si ne každý může dovolit investovat do nemovitosti, stoupá na popularitě.  „Ve srovnání s investováním do akcií nebo rizikového kapitálu se u investic do nemovitostí snižuje riziko 100% ztráty, protože se investuje do fyzických aktiv (nemovitostí). Nemovitost si vždy zachová určitou hodnotu, i když nejde o nic jiného než o pozemek. To neodstraní všechna rizika, ale zvyšuje pravděpodobnost, že investor může získat zpět část nebo celou svou investici,” vysvětluje Jan Večerka, CEO společnosti BrikkApp. Také nelze opomenout, že narozdíl od kryptoměn se crowdfunding pohybuje na standardním investičním trhu pod dohledem regulátorů a tím se možné riziko snižuje. Regulace crowdfundingu se navíc rok od roku zpřísňuje i na celoevropské úrovni. Navíc vždy máte nemovitost jako záruku.

Tolerance k riziku, dluh i ekvita

Jsou dva nejčastější typy investování v crowdfundingu – dluh a ekvita. „Dluh je nejběžnějším typem crowdfundingové investice do nemovitostí. Přibližně 90 % projektů crowdfundingu v oblasti nemovitostí je tvořeno dluhovými investicemi. Investoři vystupují jako věřitelé vlastníka realitního projektu, obvykle investují a poskytují finanční prostředky na úvěr spojený s nemovitostí. Ekvita znamená, že investor poskytne financování developerovi nebo vlastníkovi nemovitosti, a poté bude vlastnit poměrný podíl na realitním projektu. Výnosy jsou založeny na příjmu z pronájmu nemovitosti a změnách v hodnotě projektu nemovitosti,“ vysvětluje Jan Večerka, CEO společnosti BrikkApp. Dluhové investice nesou většinou nižší riziko, ale naopak investice do podílu mají šanci na vyšší výnosy. Každý investor by si měl vybírat podle preference a tolerance k riziku.

Kryptoměny jsou určitě zajímavým konceptem, který v blízké době nikam neodejde. Jak jeho využití, tak i jeho technologie je poutavá, ale jeho funkčnost a výnosnost je ovlivněná mnoha faktory. Na rozdíl od nemovitostí, které jsou stále nejstabilnějším cílem investic. Tak vzhůru do investování!

Redakce
Redakce
Magazín moderního a nezávislého muže dnešní doby. Prostor pro různé zdroje, relativní informace a názory, články, PR, blogy nebo komentáře.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Aktuální články

Jak se chovat po spontánní noci s cizí ženou ve své posteli

Řekněme, že jste předešlou noc potkali úžasnou dívku v baru a dnes ráno jste se probudili ve stejné posteli. Zde...

Proč se lidé rozvádějí?

Rozvod manželů je smutná věc, ale velmi často nezbytná. Alespoň v případech, kdy přiměřenost jednoho partnera vzbuzuje pochybnosti toho...

Skinners letos míří do Německa a USA

Fenomén v bosém obouvání, brněnští Skinners, za sebou mají úspěšný rok. Celkové tržby společnosti se vyšplhaly na 100 milionů...

Přestat kouřit může být obtížné, ale je to možné.

Téměř každý kuřák se nejednou v životě rozhodl skoncovat se špatným návykem, ale často se bolestná chuť na cigaretu...
- Reklama-

Zajímavý fakta o sexu, který se týkají lásky a romantických pocitů.

Není žádným velkým tajemstvím, že pravidelný sex je jedním z nejlepších způsobů, jak posílit vlastní imunitu. Výhody sexu, jak...

V zimních měsících naši pokožku stresují intenzivní vlivy prostředí

Na naši pleť v zimě nepříznivě působí střídání prostředí s velmi nízkou, a naopak vysokou teplotou při návratu domů,...

Musíš číst

Jak se chovat po spontánní noci s cizí ženou ve své posteli

Řekněme, že jste předešlou noc potkali úžasnou dívku v...

Proč se lidé rozvádějí?

Rozvod manželů je smutná věc, ale velmi často nezbytná....
- Reklama -

Mohlo by se vám líbitPODOBNÉ
Doporučeno pro vás